Wyzwania w social media a ochrona prywatności

Data 8 kwietnia 2020, 13:25

Autor:
Barbara Sośnicka
Kontakt@kancelariasosnicka.pl

Social media a ochrona prywatności. Wykluczają się, czy nie?

Znasz ten temat? Wyzwanie "wrzuć zdjęcie z dzieciństwa", 10 years challenge i inne zabawy w social media. Fajne? A co z ochroną prywatności?

Ja jestem zwolennikiem niepokazywania swojego życia prywatnego w sieci albo przynajmniej znacznego ograniczenia tego, co umieszczamy w mediach społecznościowych. Oczywiście czasem zdarzy mi się uchylić rąbka tajemnicy, ale nie pokazuję np. swojej rodziny.

Decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Ja pozwolę sobie zwrócić Ci tylko uwagę na to, z czym taka rezygnacja z prywatności może się wiązać.

Przypominam zatem po raz kolejny o tym, że:

✔️nic nie ginie w sieci,

✔️pewne firmy rzeczywiście mogą w przyszłości wykorzystywać takie zdjęcia do wyświetlania spersonalizowanych reklam (ale to ma oczywiście miejsce nie tylko w tym przypadku, ale wynika z różnych naszych zachowań w internecie),

✔️regulamin Facebooka wskazuje m.in., że "szczególnie w przypadku udostępniania, publikacji lub przesyłania treści objętych prawami własności intelektualnej w naszych Produktach lub w powiązaniu z nimi użytkownik udziela nam licencji niewyłącznej, zbywalnej, obejmującej prawo do udzielania sublicencji, bezpłatnej i globalnej do korzystania, wykorzystywania, dystrybuowania, modyfikowania, uruchamiania, kopiowania, publicznego odtwarzania lub wyświetlania, tłumaczenia jego treści i tworzenia na ich podstawie utworów pochodnych (zgodnie z wybranymi przez użytkownika ustawieniami prywatności i aplikacji). (...) licencja wygaśnie w momencie usunięcia treści użytkownika z naszych systemów." Na temat Facebooka, łańcuszków i tego, na co zezwalamy Markowi pisałam już tutaj.

✔️ takie zdjęcia mogą zostać wykorzystane do testowania różnego rodzaju algorytmów (np. związanych z rozpoznawaniem twarzy).

Niektórzy mogą zarzucić mi przesadę. Wypowiedzi w tonie "co z tego, że algorytmy będą lepiej pracować", "mój wizerunek, moja sprawa" jest pełno. Zgadzam się z jednym - to rzeczywiście twoja sprawa. Twoja sprawa, twoje konsekwencje.

A jakie jest Twoje zdanie?

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Do napisania :)

Zdjęcie pochodzi oczywiście z https://kaboompics.com/

Czytaj także