25 lipca 2019, 11:30
Kserowanie dowodu osobistego stanowi bardzo drażliwy temat dla wielu osób. Zwłaszcza dla klientów banków, operatorów telekomunikacyjnych czy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
Od 12 lipca 2019 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o dokumentach publicznych wprowadzające karę do 2 lat pozbawienia wolności za REPLIKOWANIE dokumentów publicznych (w tym dowodu osobistego).
Od 12 lipca 2019 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o dokumentach publicznych wprowadzające karę do 2 lat pozbawienia wolności za REPLIKOWANIE dokumentów publicznych (w tym dowodu osobistego).
Ta nowelizacja nie dotyczy bezpośrednio tworzenia ksera/kopii/skanu dokumentu tożsamości. Zdefiniowaną w ustawie repliką dokumentu jest dokument, który co najmniej w 75 % przypomina ten oryginalny. Zgodnie z ustawą o dokumentach publicznych: replika dokumentu publicznego to odwzorowanie lub kopię wielkości od 75% do 120% oryginału o cechach autentyczności dokumentu publicznego lub blankietu dokumentu publicznego, z wyłączeniem kserokopii lub wydruku komputerowego dokumentu publicznego wykonanych do celów urzędowych, służbowych lub zawodowych określonych na podstawie odrębnych przepisów lub na użytek osoby, dla której dokument publiczny został wydany.
Kartka z kserem dowodu osobistego czy skan nie przypomina dowodu osobistego w 75 %.
Za bezprawne powielenie należy uznać wytworzenie odwzorowanego lub skopiowanego dokumentu o wielkości 75-120% oryginału, posiadającego elementy mające na celu pozorowanie zabezpieczeń danego dokumentu (np. hologram).
Ksero lub skan nie stanowią przestępstwa zdefiniowanego w art. 58 ustawy o dokumentach publicznych, bo nie posiadają ww. cech.
Nowelizacja ma służyć przeciwdziałaniu tworzeniu replik, a więc fizycznych nośników przypominających dowody osobiste czy inne dokumenty tożsamości. Wcześniej bowiem, takie repliki mogły służyć kradzieży tożsamości. Zgodnie zatem z art. 58 ustawy o dokumentach publicznych, ten, kto wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę dokumentu publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zmiana ustawy o dokumentach publicznych nie ma wpływu na to, że skanowanie np. dowodów osobistych było, jest i będzie możliwe, tylko gdy przepis prawa wprost na to pozwala. Należy także dodać, że zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c RODO administrator ma obowiązek określić, jakie dane są niezbędne do realizacji danej usługi. Bezprawne jest zatem utrwalanie całego dokumentu wraz z wszelkimi zawartymi w nim danymi, w sytuacji gdy niezbędne dla administratora są wyłącznie wybrane informacje.
Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości – możesz napisać komentarz, wysłać maila, zadzwonić.
Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz.
Będzie mi bardzo miło :)