18 października 2016, 8:02
Mamy jesień. Przyszedł czas na porządki w szafie, w domu, w ogrodzie.
Lubisz uczucie, gdy wszystko jest posegregowane i przygotowane na kolejny sezon?
Dlaczego nie uporządkujesz swojego biznesu? Jakoś leci z miesiąca na miesiąc, więc nie ma potrzeby? Urząd Skarbowy na razie Cię nie odwiedził, kontrahenci płacą tylko z niewielkim opóźnieniem?
Do końca roku jeszcze trochę zostało, może jednak warto ogarnąć finanse, poprzeglądać umowy, posprawdzać terminy? A może nowa strategia marketingowa lub odświeżenie strony internetowej?
Sprawdź, jakie zmiany czekają Twoją branżę od nowego miesiąca, roku. Warto się do nich przygotować, a nie gorączkowo szukać rozwiązań w Sylwestra.
ZRÓB LISTĘ tego, czego Ci brakuje (i nie mówię tu o nowym swetrze i zimowych butach).
Może chcesz zmienić biuro rachunkowe, zatrudnić, podjąć współpracę z radcą prawnym? Poszukaj, zapytaj o ofertę, poproś o darmową wycenę oczekiwanych usług.
Sytuacja nie jest najlepsza? Dwie sprawy utknęły w sądzie, a kolejnych dziesięć ślimaczy się w egzekucji? W dodatku inwestor potrącił kary umowne. Masz dwa wyjścia:
E tam, kary potrącono tylko za 5 dni, jakoś odrobimy. Sprawy w sądzie u komornika? Pani Anetka wszystkiego pilnuje. I tak wszystko wpuścimy w koszty.
Komentarz: W kwestii kar umownych warto sprawdzić umowę – jak została określona kara umowna, może zostały tam sformułowane jakieś wyłączenia, obowiązki informacyjne?
Jeżeli karę potrącono za nienależyte wykonanie umowy – rozważ, czy wykonanie rzeczywiście było nienależyte.
Spóźniłeś się z wykonaniem umowy? A czy poinformowałeś kontrahenta o możliwym opóźnieniu, a ten wyraził zgodę na kilka dni opóźnienia – sprawdź e-maile, smsy, może pani Zosia była świadkiem rozmowy?
W umowie masz zapisaną karę za zwłokę (czyli zawinione opóźnienie), a opóźnienie zostało wywołane ulewnymi deszczami? Ktoś najwidoczniej liczy na to, że nie zauważysz.
Dlaczego się od razu poddajesz? A co jeżeli za pół roku kilku kontrahentów naliczy podobne kary umowne i już nie będzie tak wesoło z płynnością finansową? Poza tym, pamiętaj, kar umownych nie zawsze można uznać za koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (oraz art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) za KUP nie można uznać: kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Z kolei z karami umownymi związanymi z odstąpieniem od umowy może być różnie.
Sprawy w sądzie, sprawy u komornika – z KUP bywa różnie, a z odzyskaniem pieniędzy coraz trudniej. Czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem, cieszy natomiast Twojego dłużnika. Dlaczego dajesz od razu za wygraną?
Przygotuj wszystkie dokumenty i umów na spotkanie ze mną.
Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości - podziel się w komentarzach.
Jeżeli masz jakieś pytania do artykułu - pytaj śmiało.
Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!
Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie moim okiem lub potrzebujesz konsultacji?
Znajdziesz mnie tutaj:
Do napisania :)
Zdjęcie pochodzi oczywiście z: https://kaboompics.com/