Myszka Miki w domenie publicznej?

Data 13 stycznia 2024, 23:37

Autor:
Barbara Sośnicka
Kontakt@kancelariasosnicka.pl

Myszka Miki pojawiła się w domenie publicznej?

Ostatnio nawet w Pytaniu na śniadanie pojawiła się informacja, że Myszka Miki znajduje się na wolności.

A to niestety nie do końca prawda. Ale od początku.

Domena publiczna

Informacja o Myszce Miki na wolności dotyczy tego, że najsłynniejsza myszka na świecie znajduje się w domenie publicznej. Co to jest domena publiczna? Z wejściem jakiegoś utworu* do domeny publicznej mamy do czynienia wtedy, gdy majątkowe prawa autorskie do niego wygasły lub dana twórczość w ogóle nie była objęta ochroną prawnoautorską.

Myszka Miki miała wejść już do domeny publicznej już kilka razy. Dobry lobbing nie jest zły i właściciele majątkowych praw autorskich skuteczne działali wśród przedstawicieli amerykańskiej władzy. Tak skutecznie, że termin wejścia do domeny publicznej się przesuwał. W przypadku Myszki bowiem znaczenie ma oczywiście prawo Stanów Zjednoczonych. Zmiany amerykańskich przepisów prawa spowodowały, że w XX w. doszło do kilku przedłużeń czasu obowiązywania praw autorskich.

Myszka Miki w domenie publicznej

W końcu mamy jednak rok 2024. Już nie da się dalej przedłużać długości życia majątkowych praw autorskich do pierwszej wersji Myszki Miki. Bo do domeny publicznej weszła myszka z filmu animowanego "Steamboat Willy". I nie jest to ta sama myszka, którą mu znamy z t-shirtów, kubków, plecaków itd. Chodzi o postać z 1928 r., która (z tego, co ja sprawdziłam) jest pierwowzorem obecnie znanej nam Myszki Miki. Wtedy bardziej to był taki szczurek, a nie myszka ;) Co ciekawe to właśnie ta postać utorowała Waltowi Disneyowi drogę do sławy.

Czy mogę korzystać teraz z wizerunku Myszki w swoich produktach?

Jeżeli to będzie dokładnie ta sama myszka, co w filmie "Steamboat Willy" to tak. Do pozostałych wersji majątkowe prawa autorskie nie wygasły. W przypadku pozostałych wersji należy uzyskać (zapłacić) licencję. Disney (a właściwie The Walt Disney Company) jest właścicielem bardzo wielu znaków towarowych związanych z Myszką Miki, więc doradzam ostrożność. Czasem można korzystać z wizerunku myszki w ramach prawa cytatu, ale tutaj proszę pamiętać o tym, żeby nie przekroczyć ram tego prawa. O prawie cytatu możesz poczytać na moim blogu tutaj: https://kancelariasosnicka.pl/nasz-blog/prawo-cytatu/.

Co roku do domeny publicznej wchodzi sporo dzieł. Warto śledzić, a nuż coś się nam przyda w naszej działalności. Co można robić z takimi utworami? Wszystko, tutaj już nie obowiązują ograniczenia prawnoautorskie.

*definicja utworu z polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych: każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia

Podobne wpisy dotyczące prawa autorskiego możesz znaleźć tutaj:

Twoje zdanie ma znaczenie.
Zapraszam do dyskusji: mailowo, w mediach społecznościowych (zapraszam szczególnie na IG: https://www.instagram.com/barbara_sosnicka/

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: kontakt@kancelariasosnicka.pl lub zadzwoń: 504 333 785.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij. Będzie mi bardzo miło!

Do napisania!

Zdjęcie pochodzi oczywiście z https://kaboompics.com/, mojego ulubionego fotograficznego miejsca.

Czytaj także